ورود |عضويت
 
درباره ماعشاير استانتماس با ماصفحه نخست
 
97/11/06

مجری طرح عرضه دام زنده در کلانشهرها خبر داد: برنامه‌ریزی برای راه اندازی ۱۶ میدان عرضه دام زنده در کلانشهرها


مجری طرح عرضه دام زنده در کلانشهرها با اشاره به برنامه‌ریزی برای راه اندازی ۱۶ میدان عرضه دام زنده در کلانشهرها، گفت: عشایری که قصد فروش دام خود را دارند می‌توانند از این فرصت ایجاد شده استفاده کنند و ما نیز از آنان حمایت لازم را خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، شهریار جان‌فدا اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح، ساماندهی عرضه بازار دام زنده ، حذف واسطه‌ها، تسهیل دسترسی هم وطنان به مراکز عرضه دام، قیمت مقرون به صرفه، فروش دام بهداشتی و همچنین جلوگیری از تقلب‌های پیچیده و گاه عجیب در بازار فروش گوسفند است.

وی افزود: در این راستا نخستین مرکز عرضه دام در شهرستان اسلامشهر آغاز به کار کرده است و این مرکز به آبشخور، جایگاه غذا و نگهداری دام‌، باسکول، تخلیه، بارگیری و غرفه‌های سرپوشیده و شناسنامه‌دار برای فروشندگان مجهز شده است.

مجری طرح عرضه دام زنده در رابطه با جزییات این طرح اظهار کرد: طرح میادین عرضه دام زنده که از چندی قبل به صورت آزمایشی آغاز  به کار کرده، قرار است با مشارکت بخش خصوصی و با دریافت مجوزهای لازم از مجمع کلانشهرها در ۱۶ استان عملیاتی شود و در دهه فجر امسال و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی آغاز به کار کند.

به گفته جان‌فدا، بسیاری از محصولات دام و طیور که توسط دلال‌ها عرضه می‌شود متاسفانه غیر بهداشتی است و موجبات بروز بیماری‌های مختلف را فراهم می آورد بنابراین بهترین راهکار در عرضه و توزیع دام، وجود میادین بهداشتی به همراه نظارت مناسب است.

وی در خصوص فعالیت‌های مرکز متبوع خود نیز توضیح داد: به دنبال این هستیم تا در کلانشهرها میادین عرضه دام زنده و حتی شترمرغ، بوقلمون و ... راه اندازی کنیم و بدین ترتیب متقاضیان به صورت مشهود چرخه توزیع را از نزدیک احساس می‌کنند ضمن اینکه این برنامه‌ریزی در کاهش قیمت محصولات زنده دامی نیز تاثیرگذار خواهد بود .

مجری طرح احداث عرضه دام زنده در کلانشهرهای کشور بیان داشت: قیمت‌ها در این مراکز توسط ستاد تنظیم بازار تعیین می شود و حدود ۱۵تا ۲۰ درصد از واسطه‌ها و مراکز غیر معتبر پایین‌تر است.

جان‌فدا با بیان اینکه مجوزهای لازم برای راه‌اندازی میادین عرضه توزیع دام زنده به صورت کامل از مراجع ذی‌صلاح دریافت شده است، گفت: در مرکز اسلامشهر که بهره‌برداری از آن به صورت کامل در حال انجام است، تمامی فرآیندها زیر نظر دامپزشک و به صورت کاملا بهداشتی و قانونی انجام می‌گیرد.

جان‌فدا با بیان اینکه گوشت دام زنده از گوشت‌های عرضه شده در قصابی‌ها نیز مناسب تر است، گفت: اگر خانواده‌ها حتی به صورت تجمیعی نیز از گوشت دام بهره بگیرند به نفع آن‌ها خواهد بود چرا که گوشت قصابی‌ها اکثرا از گوسفندهای ماده است اما دام زنده و گوسفندهای به فروش رفته ‌نر هستند و گوشت گوسفندهای نر از نظر کیفیت بهتر است.

وی در خصوص اشتغالزایی صورت گرفته نیز توضیح داد: در نخستین میدان که در اسلامشهر راه‌اندازی شده حدود ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده است و بعد از راه اندازی ۱۶ مرکز در کلانشهرها برای حدود ۲۰ هزار نفر مستقیما اشتغالزایی می‌شود.

 

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
جمعه 01 شهریور ماه 1398
 
نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سايت اداره کل امور عشاير در چيست؟
ارسال نظر

   
Copyright (c) 1398/06/01 اداره کل امور عشایر استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا